Właściwości berberysu zwyczajnego

Właściwości berberysu zwyczajnego

Redakcja

2016-12-30

brak komentarzy

Cechy zdrowotne berberysu zwyczajnego (Berberis vulgaris), znanego również jako kwaśnica pospolita lub kwaśniec, okazują się doceniane już od tysiącleci. W średniowieczu berberys zastosowano u chorych na żółtaczkę a także malarię, a w XVII w. w Anglii u użytkowników borykających się z schorzeniami wątroby. Z kolei w Polsce lekarze medycyny ludowej wykorzystywali świeże owoce berberysu, by zapobiec rozwoju szkorbutu, a odwary z jego kory a także korzeni zastosowano przy kolkach wątrobowych. Teraz w krajach tropikalnych berberys podawany okazuje się w kwestii cholery a także malarii. W medycynie witalnej w celach medycznych używa się świeże owoce, korę, liście a także korzenie berberysu.

Berberys na temperaturę a także grypę

Owoce berberysu posiadają alkaloidy, kwasy organiczne, cukry, pektyny, garbniki, sole mineralne a także wit., w tym mnóstwo wit. C (80 mg w 100 g). z tego powodu określany okazuje się "polskim plasterkiem cytryny" lub "plasterkiem cytryny Północy". W medycynie ludowej odwary z owoców berberysu stosuje się w przeziębieniach a także schorzeniach gorączkowych. By zwiększyć układ odpornościowy żołądka, do herbaty zwiększa się suszone świeże owoce berberysu. Z kolei wyciągi z kory a także korzeni owej korzenia stosuje się przy zakażeniach bakteryjnych, ponieważ, dzięki obecności berberyny (alkaloidu izochinolinowego, którzy funkcjonuje antybakteryjne), przejawiają cechy antybiotyczne.

WAŻNE!

Berberysu nie można jeść przez znacznie dłuższy moment, bo zawarta w nim berberyna gromadzi się w sercu, wątrobie a także trzustce.

Berberys przyspiesza pracę układu trawiennego

Współczesna fitoterapia zaleca używanie naparu z liści berberysu w leczeniu schorzeń układu trawiennego, przykładowo dysfunkcji metabolizmu. Złagodzi on bóle organizmu, mdłości a także specyficzne wrażenie przepełnienia a także gniecenia w organizmie. Napar okazuje się również pomocny przy chorobach, takich jak: brak głodu, zapalenie wątroby (przywraca odpowiednią aktywność tego narządu), kamica żółciowa, zahamowanie produkowania żółci (berberys funkcjonuje żółciopędnie).

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 188 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowy styl życiaChoroby