Sposoby na zdrowy sen

Sposoby na zdrowy sen

Redakcja

2016-09-23

brak komentarzy

Upalne, letnie dni i wieczory mogą wywoływać trudności z zasypianiem. Od godziny leżysz w łóżku, ale zamiast spokojnie spać przekręcasz się z boku na bok? Znasz to? Możesz już liczyć barany, ale lepsze rezultaty przyniesie zastosowanie się do wytycznych, których autorami są badacze.

Wyłącz laptop po kolacji i otwórz okno

Posiadasz trudności z zaśnięciem? Bezpośrednio przed pójściem spać staraj się nie korzystać z laptopa. Badacze udowodnili, że niebieskie światło monitora blokuje wytwarzanie melatoniny, a więc tzw. hormonu snu. W konsekwencji po nocnej porcji internetowych newsów może się okazać, że mimo wyczerpania sen nie przychodzi. Nie zapomnij także o wpuszczeniu do sypialni rześkiego powietrza. Nawet jeżeli posiadasz klimatyzację i próbujesz nie uchylać okien przez cały dzień, to bezpośrednio przed pójściem spać zrób odstępstwo od reguły. Jeżeli zamiast klimatyzacji używasz klasycznego wentylatora wyłącz go na wieczór. Jego odgłos może skutecznie komplikować pójście spać.

Nie przegrzewaj się!

Właściwa temperatura powietrza w sypialni to ok. 19 °c – gdy bywa zimniej, możesz mieć problemy z zaśnięciem. Niekorzystna bywa również wyższa temperatura. W lecie, gdy temperatury wieczorne przewyższają nawet 25 stopni, powinniśmy zadbać o wystarczającą higienę snu. Wymień pościel na tę uszytą z delikatnych dla twojego ciała tworzyw. Śpij bez ubrań lub w koszulach nocnych z jedwabiu. Uchronisz się od pocenia się, a ekologiczne tkaniny schłodzą skórę i zagwarantują jej najwyższy komfort. Zamiast grubej kołdry czy koców okryj się lekkim prześcieradłem. Od razu odczujesz różnicę.

Gorąca kąpiel

Świetnym wyborem bezpośrednio przed pójściem spać jest gorąca kąpiel. Gorąca woda na chwilę podniesie temperaturę ciała, ale po opuszczeniu wanny prowadzi do jej błyskawicznego spadku. W ten sposób, ciało zaprowadzisz w stan poprzedzającym zaśnięcie. Czemu? Ponieważ organizm sam z siebie ochładza się w chwili zasypiania.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowy styl życia