Przerywany sen - badanie

Przerywany sen - badanie

Redakcja

2016-09-21

brak komentarzy

To pewne – stajemy się generacją, która nie korzysta w prawidłowy sposób z dobroczynnego wpływu snu na zdrowie. Niewiele śpimy lub nie śpimy w ogóle. Mamy trudności z zaśnięciem, aplikujemy środki nasenne, budzimy się w środku nocy. Co jest mimo wszystko gorsze – brak snu czy sen urywany? Badacze z University School of Medicine zdecydowali się wykonać analizy mające na celu rozwiązać ten odwieczny problem. Rezultaty są zdumiewające.

Sen pod lupą naukowe

Profesor psychiatrii i nauk behawioralnych Johns Hopkins i zespół jego badaczy przeprowadzili analizy mające na celu porównanie różnorodnych typów snu. Do badania były zaangażowane 62 zdrowe osoby niemające najmniejszych dolegliwości ze snem – zarówno panie, a także mężczyźni. Przez 3 dni i noce przebywali na przestrzeni laboratorium naukowego. Każdego wieczoru odpowiadali na zapytanie na temat ich samopoczucia. Badacze pomierzyli także długość każdej fazy snu. Ankietowani zostali podzieleni na 3 zespoły.

Trzy noce w laboratorium badawczym

W jednej grupie znalazły się osoby, którym sen przerywano parę razy w ciągu nocy. Drugą grupę stanowiły osoby, którym skrócono okres snu. W trzeciej – testowej grupie – odnaleźli się uczestnicy, którzy mogli spokojnie spać przez całą noc. Ankietowani byli przydzieleni do dowolnej z grup losowo. Po upływie jednej nocy badacze zaobserwowali, że u początkowych dwóch grup bez wątpienia spadł zakres dobrego nastroju. W trakcie następnych nocy analizy dały zdumiewające rezultaty.

Rezultaty eksperymentów

Udowodniono, że osoby mieszczące się w grupie, której sen był urywany parę razy w okresie nocy, w czasie następnych analiz nadal zgłaszały zmniejszenie samopoczucia. TYmczasem u ludzi, których czas snu został skrócony, stan pozytywnych uczuć powiązanych z nastrojem pozostał na tym samym poziomie, co po jednej nocy. Zdaniem profesora zakłócony sen może posiadać zdecydowanie bardziej znaczący wpływ na nasze życie, niż nam się wydaje, bo pobudza odczuwanie nieprzyjaznych emocji.
 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 172 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowy styl życiaChoroby