Na czym polega badania słuchu?

Na czym polega badania słuchu?

Redakcja

2016-10-28

brak komentarzy

Zaburzenia słuchu to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Narząd słuchu wraz z upływem czasu ulega osłabieniu. Jego kondycja spada, zaś jakość słyszenia dźwięków z otoczenia nie jest już taka sama jak w wieku dwudziestu lat. Jeżeli czujesz, że pogorszona jakość słuchu to dolegliwość, która dotyczy również Ciebie, wybierz się na badania, lecz najpierw przeczytaj nasz artykuł. 

Klasyfikacje ogólne

Badanie słuchu to ocena reakcji naszego organizm na bodźce dźwiękowe. Generalny podział badań dzieli je na subiektywne oraz obiektywne. W pierwszym przypadku konieczna jest aktywna współpraca osoby badanej i lekarza w zakresie udzielania informacji zwrotnej o danym dźwięku. Drugi rodzaj badania wymaga jedynie zaangażowania specjalisty. Jednocześnie badania słuchu można podzielić na progowe i nadprogowe. Celem pierwszego z nich jest wskazanie najcichszego możliwego do zanotowania dźwięku. Badania nadprogowe oceniają percepcję odgłosu ponad progiem słyszenia.

Rekomendacje

Zastanawiamy się często, czy to jest ten właściwy moment, by wybrać się do specjalisty na badania. Nie zawsze jesteśmy chętni, lecz warto odpowiedzieć sobie szczerze, czy zaobserwowaliśmy u siebie takie objawy jak:

  • niedosłuch
  • zawroty głowy
  • zaburzenia równowagi
  • urazy głowy
  • szumy uszne
  • stwardnienie rozsiane
  • choroby naczyń mózgowych
  • podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego
  • podejrzenie niedosłuchu odbiorczego

Audiometria tonalna

Jednym z najpowszechniejszych badań jest audiometria tonalna, która diagnozuje próg słyszenia. To badanie określa rodzaj oraz głębokość dysfunkcji. Stopień ubytku jest wyznaczany w zależności od częstotliwości dźwięku. Dzięki temu bez trudu można ustalić, czy pacjent posiada niedosłuch odbiorczy czy przewodzeniowy. 

Dzięki audiometrii tonalnej jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy przyczyna niedosłuchu jest zlokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym, a może w dalszych odcinkach drogi słuchowej. Badanie jest rekomendowane również dla osób, które w środowisku pracy są narażone na czynniki uszkadzające ten narząd - hałas, wibracje i związki chemiczne. 

Przeciwwskazania do audiometrii tonalnej

Przeciwwskazaniem do badania audiometrii tonalnej jest klaustrofobia, albowiem badanie odbywa się w kabinie stosunkowo ciasnej i szczelnie zamkniętej. Diagnoza nie może się również odbyć, gdy chory nie jest w stanie współpracować w lekarzem. Pacjent w trakcie badania musi zgłaszać zasłyszane dźwięki - gdy do tego nie dochodzi badanie mija się z celem. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Choroby