Kiedy przeprowadzać badania prenatalne?

Kiedy przeprowadzać badania prenatalne?

Redakcja

2017-01-20

brak komentarzy

Kiedy przeprowadzić badania prenatalne? Odpowiedź na pytanie o to kiedy przeprowadzić badanie prenatalne wydaje się prosta: „jak najwcześniej”. Im prędzej zdiagnozowane zostaną wady a także nieprawidłowości, tym efektywniejsze będzie kuracja. Lekarz (oraz matka) będą mogli się także lepiej naszykować do przyjścia dziecka na świat.

Są różnorodne eksperymenty prenatalne, dzieli się je na sposoby nieinwazyjne (testy przesiewowe) i inwazyjne (badania rozstrzygające). Te początkowe robione okazują się w celu określenia ryzyka rozwoju schorzenia, drugie otwierają perspektywy na jej finalne rozpoznanie. O tym gdy kobieta może poddać się badaniu prenatalnemu decyduje wiek ciąży. Będzie on inny na rzecz któregokolwiek badania.

Jak uściślić wiek ciąży?

Przed nałożeniem badania prenatalnego konieczne okazuje się dokładne określenie momentu, w którym doszło do zapłodnienia. Przeważnie wiek ciąży, a jednocześnie przybliżony termin porodu wyznacza się na bazie daty I dnia menstruacji. Tydzień ciąży można także określić w trakcie badania ultrasonograficznego (USG).

Kiedy przeprowadzić przesiewowe (nieinwazyjne) eksperymenty prenatalne?

Między 10 a 14 tygodniem ciąży – test PAPP-A i początkowe badanie USG.

Między 15 a 21 tygodniem ciąży – USG genetyczne.

Po 14 tygodniu ciąży – test potrójny.

Koniec I trymestru ciąży (ok. 12, 13 tygodnia ciąży) – badanie przepływu w obrębie układu żylnego i przepływ przez zastawkę trójdzielną.

Kiedy przeprowadzić diagnostyczne (inwazyjne)?

Między 13 a 19 tygodniem ciąży – amniopunkcja.

Od 18 tygodnia ciąży – kordocenteza.

Między 18 a 20 tygodniem ciąży – fetoskopia.

Kiedy przeprowadzić inne badania przed ciążą?

Przed planowaną ciążą lub już będąc w stanie błogosławionym zaleca się także przeprowadzić test genetyczny w kierunki trombofilii. Kluczowa okazuje się w tym wypadku mutacja  w genie MTHFR. Jest ona dość popularna a także przyczynia się do występowania wad cewy nerwowej u noworodków a choćby zwiększonego ryzyka wystąpienia zespołu Downa. Jak to jest? Gen MTHFR jest odpowiedzialny na prawidłowe przyswajanie foliowego kwasu. W wyniku jego mutacji proces taki okazuje się zaburzony, co skutkuje groźnymi komplikacjami.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 217 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Kobieta