Czy tłuszcze zawsze tuczą?

Czy tłuszcze zawsze tuczą?

Redakcja

2016-09-13

brak komentarzy

W ogólnym mniemaniu przyjęło się, że tłuszcze to nic innego jak wrogowie dla naszej smukłej figury oraz kondycji. Natomiast prawda jest połowiczna, bowiem są dwa typy tłuszczów. Pierwsze z nich to tłuszcze trans, które są w wysoko przetworzonej żywności. Z drugiej strony mamy nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w rybach oraz orzechach, a to już klasyczne bogatwo zdrowia. 

Czytaj także: Czy smażenie może być zdrowe?

Orzechy

Włoskie orzechy, laskowe, nerkowca czy pistacje, to klasyczne bomby pełne kalorii – w 100 g jest nawet 600 kcal! Mimo wszystko orzechy nie tuczą, z jakiego powodu? W takiej kwestii badacze są podzieleni: jedni są zdania, że spożycie garści orzechów przez cały dzień nie jedynie na dłużej pomaga utrzymać uczucie pełna, ale więc powiększa ilość kalorii zredukowanych w czasie spoczynku. Inni naukowcy wiążą fakt z tym, że orzechy obejmują pokaźną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które systematyzują przemianę materii oraz przeciwdziałają kumulowaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Czytaj także: Co kryje się w chipsach?

Awokado

Awokado to owoc, który przez znaczna część ludzi będących na diecie jest omijany dużym łukiem. Całkowicie niepotrzebnie – awokado to bogactwo dobrych tłuszczów, witamin oraz minerałów, a więc włókna pokarmowego. Owoc ten jest świetną alternatywą dla klasycznego masła – należy wydrążyć wnętrze oraz umieścić go w mikserze, dokładając sok wyciśnięty z połowy cytryny. 

Żółtka jajek

Wokół kurzych jajek urosło ostatnio dużo kontrowersji. Jedni sądzą, że żółtko jajek to symbol kondycji oraz życia, inni – że to bomba cholesterolu. Ale najnowsze analizy wskazują, że jaja bardzo pozytywnie wpływają na zrzucenie nadwagi. Budują się one przecież z fosfolipidów (przykładowo lecytyny), które prawidłowo oddziałują na gospodarkę lipidową organizmu. Jaja to także kopalnia wysokojakościowego białka, które buduje wszelkie tkanki w naszym ciele.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietaZdrowy styl życia