Bezsenność i depresja: pierwsze objawy niedoboru serotoniny

Bezsenność i depresja: pierwsze objawy niedoboru serotoniny

Redakcja

2016-09-13

1 komentarz

Wydzielana w podwzgórzu mózgowym serotonina zwana jest hormonem szczęścia. Odpowiada nie jedynie za korzystny stan psychiczny, ale także rzutuje na uczucie głodu, metabolizm, zdolność zapamiętywania i sen. U ludzi z niedostatkiem owego hormonu występują głównie kłopoty powiązane z pogorszeniem humoru, brakiem koncentracji, przejawami przemocy, ale także zaburzeniami odżywiania. Które kłopoty mogą dowodzić o tym, że brakuje nam serotoniny?

Czytaj także: Jakie witaminy wpływają na odpowiednią pracę mózgu?

Bezsenność

Jak wykazują ostatnie badania wykonane na Uniwersytecie w Bostonie, deficyt serotoniny może spowodować trudności z zaśnięciem. Jeżeli budzisz się parę razy w nocy, a zaśnięcie zajmuje ci nawet parę godzin, może to oznaczać deficyt owego hormonu. To najczęściej występujący objaw braku serotoniny.

Depresja

Na tę dolegliwość choruje 120 milionów ludzi na świecie, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza ją do jednych z najbardziej groźnych dolegliwości. Serotonina odpowiada za ustabilizowanie samopoczucia i emocji, a jej deficyt może spowodować zaburzenia depresyjne czy stany lękowe. Warto mieć świadomość, że depresja nie zależy tylko i wyłącznie od braku owego hormonu, mimo wszystko właściwe stężenie tego hormonu może pomóc w złagodzeniu symptomów.

Czytaj także: Co jeść na wzmocnienie odporności?

Intensywne łaknienie

Niepohamowany apetyt, szczególnie na słodkie składniki? Być może posiadasz problem ze zbyt małym poziomem serotoniny. Deficyt hormonu sprawia, że ciało domaga się substancji, które mogłyby zaspokoić deficyt. Jak wiadomo, po spożyciu czekoladowych przysmaków czy słodkiego deseru, w mózgu wytwarzana jest serotonina, przez czujemy błogą przyjemność.

Słaba samoocena

Oprócz wahań samopoczucia czy reakcji agresywnych, przy deficycie serotoniny objawić się może także zmniejszenie samooceny. Z eksperymentów wynika, że u osób, które zażywają tabletki serotoninergiczne dostrzeżono wyższą pewność siebie, a jednocześnie polepszenie relacji międzyludzkich.


Dodaj komentarz

Komentarze

aleksandrapajaczek

2016-10-07 17:37:00


na serotoninę najlepsza czekolada!;D

Zdrowy styl życiaChoroby