Co się stanie z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić alkohol?

Co się stanie z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić alkohol?

Redakcja

2016-11-13

brak komentarzy

Lampka wina na wieczór do zrelaksowania się po stresującym dniu, kilka kieliszków wódki z okazji urodzin przyjaciela, a może piwko do sobotniego meczu? Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile alkoholu wypijamy w ciągu miesiąca. A co by było, gdybyśmy postanowili z niego całkowicie zrezygnować? Rozważania prowadzą eksperci z portalu Lepszy Trener.

Stereotypowy Polak

Statystycznie na przeciętnego Polaka przypada rocznie 10 l czystego alkoholu. Chociaż stereotypy mówiące, że rodacy nie stronią od wyskokowych trunków, to na tle innych państw europejskich nie wypadamy najgorzej. 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia - Polacy są dopiero w drugiej dziesiątce państw europejskich o najwyższym spożyciu alkoholu. Zatem, kto pije najwięcej? Według organizacji WHO młode, wykształcone, samotne kobiety do 35 roku życia. 

Badania w Wielkiej Brytanii

Polskim miesiącem trzeźwości jest sierpień, zaś dla mieszkańców Wysp takim bezalkoholowym okresem jest początek roku, zwany „suchym styczniem”. W jednym z badań opublikowanych na łamach pisma „Health Psychology” przedstawiono wyniki, których podstawą były wypowiedzi 857 dorosłych Brytyjczyków. Mieli oni za zadanie wypełnić kwestionariusze miesiąc i pół roku po zakończeniu „suchego stycznia”. Aż 64% badanych nie piło alkoholu w czasie wyznaczonym przez naukowców. Eksperyment wykazał, że po okresie abstynencji badani rzadziej sięgali po alkohol, zaś jeżeli to robili zachowywali większy umiar niż dotychczas. Nie zaobserwowano również „efektu odbicia” - badani nie nadrabiali niewypitego alkoholu w okresie abstynencji.

Jak organizm reaguje na abstynencję?

O tym, jak ciało reaguje na abstynencję, obudziło ciekawość dziennikarzy z „New Scientist”. Czternaście osób przeprowadziło rutynowe badania, zaś 10 z nich przez kolejne 5 tygodni zrezygnowało z alkoholu. Pozostała czwórka spożywała trunki w swoich normach. Po upływie czasu wykonano badania ponownie. Jak zmieniły się wyniki? U osób, które nie wprowadziły abstynencji pozostały bez zmian. Natomiast u mężczyzn, którzy na 5 tygodni zrezygnowali z alkoholu zawartość tłuszczu w wątrobie zmniejszyła się o 12 - 15 procent! Spadł również poziom glukozy o 16 proc, cholesterol obniżył się o 5 proc, a badani średnio schudli 1,5 kg. Poprawiły się także zdolności koncentracji i jakość snu. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Dr Farin w promocji:
Dr Farin
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 161 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieDietaZdrowy styl życia