5 przyczyn ciągłego odczuwania głodu

5 przyczyn ciągłego odczuwania głodu

Redakcja

2016-09-22

1 komentarz

Bezustanne odczuwanie głodu nie w każdym przypadku jest przejawem choroby. Powody takiego stanu to na przykład stresujące sytuacje lub złe przyzwyczajenia odżywiania, które należy zmodyfikować. Mimo wszystko czasem owego rodzaju wynaturzenie apetytu może sugerować chorobę, także tą psychiczną. Zobacz, jakie są powody wilczego apetytu.

Bezustanne odczuwanie głodu może posiadać przejawem nerwów, niewyspania, a więc dolegliwości psychicznych. Zobacz powody wilczego apetytu.

Czemu czujesz ssanie w żołądku?

Za odczuwanie głodu odpowiada zwłaszcza glukoza. Gdy jej zakres w krwioobiegu zmniejsza się, uczucie głodu zwiększa się, a także inaczej - gdy ilość węglowodanów wzrasta, głód redukuje się. Detektory węglowodanów wewnątrz organizmu systematycznie przekazują do mózgu, a dokładnie do podwzgórza leżącego w środkowej partii mózgu, wiadomość o ilości węglowodanów w krwioobiegu. Jest tam ośrodek sytości, który stabilizuje uczucie głodu przy użyciu 2 związków: neuropeptydu Y, który powiadamia o głodzie a także spowalnia przemianę materii, oraz neuropeptydu (CART), który pobudza przemianę materii, stopując uczucie głodu.

Podwzgórze współpracuje także z cholecystokininą – hormonem produkowanym przez ściany jelita cienkiego wskutek pożywienia, który przynosi rozszerzenie ścian żołądka, dając wrażenie pełności, i serotoniną – hormonem hamującym chęć na słodkości (cukry, a więc cukry proste). Podwzgórze nie może właściwie pracować bez insuliny – hormonu wytwarzanego przez trzustkę, który odpowiada ze ustabilizowanie gospodarki glukozy. Insulina aktywuje w tkance tłuszczu wytwarzanie leptyny - hormonu, który przynosi uczucie pełna oraz blokuje wytwarzanie NA PRZYKŁAD (neuropeptydu wywołującego intensywne łaknienie). Odwrotną rolę pełni grelina - "hormon głodu", który jest wytwarzany w organizmie.

Ciągłe odczuwanie głodu - przyczyny

  • Systematyczne spożycie przesłodzonych produktów spożywczych
  • Po konsumpcji produktów posiadających w składzie cukry proste, nagle zwiększa się ilość glukozy w krwioobiegu, który u ludzi zdrowych tak samo błyskawicznie zmniejsza się. Doprowadza to do regularnego uczucia głodu, a co się z tym wiąże - ciągłego przegryzania.
  • Spożycie pokarmów w wielkich odstępach czasu
  • Intensywniejsze wrażenie głodu może się objawić, jeżeli jesz dania co 4-5 (a także dużo więcej) 60 minut. Dużo ludzi zmaga się wówczas z wrażeniem wilczego głodu. By zminimalizować uczucie głodu, trzeba spożywać systematycznie (o ustalonych godzinach) 5 składników na dzień.
  • Bezustanne niedosypianie

Badacze już dawno dowiedli, że deficyt snu przynosi bezustanne odczuwanie głodu. U ludzi niewysypanych polepsza się przecież wytwarzanie 2 hormonów które odpowiadają za wrażenie głodu oraz pełna: leptyny a także greliny. Leptyna jest wytwarzana w komórkach tłuszczowych, a jej znaczący zakres przynosi brak apetytu. Grelina to hormon odpowiadający za rozwój apetytu, który jest wytwarzany w organizmie (zwykle, gdy taki jest pusty). Ich działanie zostaje zakłócone w razie braku snu. Wówczas u ludzi niewyspanych odnotowuje się zmniejszenie poziomu leptyny i rozwój poziomu greliny. Przynosi to duży wzrost apetytu oraz wrażenie głodu nawet prosto po posiłku.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Forskolin 2 w promocji:
Forskolin 2
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 253 głosów.

Dodaj komentarz

Komentarze

evapioro

2016-10-14 10:36:14


ja przez prace jadlam w bardzo duzych odstepach czasu i potem rzucalam sie na jedzenie. oczywiwscie po miesiacu + 5 kg

OdchudzanieDieta